baner sušené chilli.top baner Chilli.top baner semena chilli.top

Co na pálení žáhy a překyselení žaludku

zažívací trakt, pálení žáhy, refluxní choroba jícnu

Tato nepříjemnost nás může postihnout v každém věku. Hojně se pálení žáhy vyskytuje u dospělých a opakovaně si na stěžuje čím dál více lidí. Základními projevy jsou palčivá bolest, hořkost v krku, ale i tlak za hrudní kostí. Pokud pálení v oblasti hrudníku netrvá déle než 15 minut, nemusí to signalizovat hrozící srdeční infarkt.

Špatně fungující trávení ani nepříjemné pálení žáhy jsou problémy, které by neměl člověk jen tak přehlížet a tolerovat. Zanedbání jejich léčby může vést až k závažným onemocněním, jako jsou zánět jícnu, žaludeční vředy, rakovina jícnu.

Proto opakované pálení žáhy nepodceňujte, zbytečně dlouho neotálejte a začněte je řešit. Můžete vyzkoušet přírodní medicínu, jako např. pití Aloe Vera gelu: http://www.aloe-info.cz/aloe-vera-gel/. Při déle trvajících problémech byste měli podstoupit endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanácterníku, při kterém se lékař snaží zjistit příčinu potíží a stanovit diagnózu.

Pálení žáhy bývá často a nesprávně vysvětlováno jako následek překyselení žaludku. Mezi faktory zvyšující pravděpodobnost vzniku problémů s pálením žáhy patří moderní strava obsahující hodně tuků, pojídání jídla před spaním, kouření, stres, obezita, pití alkoholu, kávy a nápojů s obsahem kofeinu.
Bez ohledu na příčinu dochází ke stejnému výsledku: žaludeční kyseliny vystupují do jícnu, naleptávají a poškozují tak jeho sliznici, což může vyústit ve vznik vředů. Zvyšují se rizika krvácení, prasknutí (perforace) bránice, může také vzniknout rakovina jícnu.

Existují dvě odlišná onemocnění vyvolávající pálení žáhy, které se mohou objevovat současně.

  • porucha činnosti žaludku (funkční žaludková dyspepsie)
  • refluxní choroba jícnu (reflux jícnu)

Porucha činnosti žaludku

Míváte někdy pocity plnosti, ztráty chuti k jídlu již po prvních soustech, bolest v okolí žaludku, nadýmání, rychle se zasytíte nebo někdy i zvracíte? Lékaři tyto nepříjemnosti spojené s poruchami trávení označují jako funkční žaludková dyspepsie. Gastroenterologové zatím neobjevili skutečné organické příčiny tohoto onemocnění. Předpokládá se, že takové žaludeční problémy jsou způsobeny nedostatečnou koordinací fáze příjmu a následného zpracování potravy. Porucha schopnosti trávicího traktu posunovat potravu trávicí soustavou správným směrem se označuje termínem porucha motility. Ve správně fungujícím trávicím traktu proběhne za minutu průměrně tři až šest stahů. Jsou nezbytné pro postupné posouvání trávené potravy celým traktem.

Žaludek se však může z nejrůznějších důvodů stát jakoby lenivým a začne se zpomalovat jeho vyprazdňování. V krajním případě začne žaludek stávkovat a natrávená potrava se z dvanácterníku vrací zpět do žaludku a někdy až do do jícnu. Žluč a žaludeční kyseliny obsažené v trávenině silně dráždí sliznici jícnu. A my to pak cítíme jako nepříjemné a obtěžující pálení žáhy.

Refluxní choroba jícnu (reflux jícnu)

diagnostika: refluxní choroba jícnu

Každé sousto, které jíme, se v ústech smíchá se slinami a po polknutí klouže několik sekund jícnem do žaludku. V něm se k jídlu přimíchají trávicí šťávy a stává se z něj hustá tekutina, která dále postupuje do dvanácterníku.

Pokud dochází k poruše funkce dolního svěrače jícnu a jeho nadměrnému otevírání, vyvolá se zpětný tok, odborně řečeno gastroezofageální reflux – GERD. Natrávený obsah žaludku včetně žaludečních kyselin začíná díky narušenému svěrači, což je sval uzavírající přechod mezi jícnem a žaludkem, vystupovat nahoru do jícnu.

Refluxní choroba jícnu může vzniknout také po protržení bránice, kdy je horní část žaludku vtažena otvorem v bránici do dutiny hrudní. Jak jsme již v úvodu naznačili, často je pálení žáhy nesprávně spojováno s překyselením žaludku. Uvědomte si, že pokud by kyselý obsah žaludku nepronikl do jícnu, nikdy bychom pálení žáhy nemohly zažít. Ty palčivé pocity, které cítíme, jsou totiž způsobovány leptavým drážděním jícnu kyselinou solnou (chlorovodíkovou), která pronikne nahoru ze žaludku do jícnu právě přes špatně fungující ventil – svěrač jícnu.

Typické a atypické příznaky pro reflux žaludku

Typické (ezofageální) : pálení žáhy, pálení v oblasti hrudníku, bolest v krku, vracení žaludečního obsahu do dolní časti jícnu (regurgitace, pocity kyselosti v jícnu a v ústech).

Atypické příznaky (extraezofageální): bolest v okolí hrudníku, chrapot, chronický kašel, zánět hrtanu (laryngitida), astma bronchiale.